Live Music Calendar

Thursday

November 14th

 
Bob Rose
– Linda’s Fine Foods
 
6:00 pm Hays City Store
 
6:30 pm Casper Rawls Continental Club
 
Derailers
– Broken Spoke
 
Alvin Crow
– Little Longhorn Saloon
 
6:00 pm Tom Gillam & The Kosmic Messenger
– Gruene Hall
 
Johnny Dango
– Mercer Street Dancehall
 
Elijah Zane
– Clive Bar
 
6:30 pm Scott H. Biram
10:00 pm Flyjack’s Funk And Soul Revival
– C-Boys
 
7:00 pm Juliet McConkey
– Riley’s Tavern
 
10:00 pm Barfield
– Continental Club
 
6:00 pm Love & Chaos
– Saxon
 
8:00 pm Charlie Mars & David Grissom
– Saxon
 
10:00 pm
– Julie Nolan Band Saxon
 
Michael Ingalls
– Moontower
 
Cassandra Elese
– Craft Pride
 
7:00 pm Otis Wilkins
– One 2 One
 
8:30 pm The Matt Gilmour
– Band One 2 One
 
8:30 pm Monte Warden & The Dangerous Few
10:30 pm Bonnie Whitmore
– Continental Club Gallery
 
Metalachi OA Shark In The Water
– Antone’s
 
Indian & The Jones Album Release , Sour Bridges, Ruby Dice
– 04 Center
 
American YouthWorks Benefit with Christone Kingfish
– Ingram Moody Theater
 
Carrie Rodriquez Laboratorio
– Cactus Cafe
 
Angelina Rose
– Cherrywood Coffeehouse
 
Ali Holder, Little Brave
– Hotel Vegas.
 
Ryan Bingham. Jamestown Revival, Sold out
– Paramount
 
Erik Hokkanen
– Radio Coffee & Beer
 
Utopia Fest: Sir Woman, Whiskey Shivers, Mamafesta, Night Glitter
– Reveille Peak Ranch
 
Ben Morris & The Great American Boxcar Chorus
– Rustic Tap
 
Larry Seaman
– Waterloo
 
David Touchton
– The White Horse
 
Shaker Hymns
– Patsy’s Cafe
 
Oscar Ornelas, D-Soul Davis
– Skylark Lounge
 
Jesse Stratton Band
– Crossroads
 
Alex Winters
– The Water Trough.
 
Tedeschi Trucks
– HEB Center SA
 

Friday

November 15th

  
Alex Jones
– Linda’s Fine Foods
 
Jim Mayer
– Jobell Cafe
 
Joel Hofmann
– Tavern on Cypress Falls
 
6:00 pm The Homebodies
9pm Scott H Biram
– Riley’s Tavern
 
5:30 pm W. C. Clark
– Giddy ups
 
7:00 pm Marvin Bottera & Broken Glass
– Middleton Brewery
 
Drive-By Truckers, OA Jay Gonzalez
– Gruene Hall
 
Grouchy Like Riley
– Mercer Street Dancehall
 
8:30 pm Emily Gimble
– Continental Club Gallery.
 
Skyrocket
– Antone’s
 
Shea Abshier & The Nighthowlers, The Lawless
– Cheatham Street Warehouse
 
David Ball & That Carolina Sound. Album Release
– 04 Center
 
John Waite, Daniel Correa
– 3Ten
 
Randy Rogers Band
– Backyard Amphitheater
 
Tedeschi Trucks Band
– Bass Concert Hall
 
Stoney Larue
– Buck’s Backyard
 
6:00 pm Sharon Bourbonnais
– Elephant Room
 
9:30 pm Adrian Ruiz Quintet
– Elephant Room
 
An Evening with Bruce Robison
– Devil’s Backbone Tavern
 
Sarah Burton
– Tavern On Main
 
Lex Land
– Geraldine’s
 
Milktoast Millie & The Scabby Knees
– Hi Hat
 
Covered opening reception with Grupo Gruvo, Tiarra Girls, The Last Jimenez
– Imagine Art
 
NIck And Paige
– Neighbors
 
Young & Rusty
NeWorDeli
 
Miss Lavelle White & The L Men
– Oskar Blues Brewery
 
Ryan Bingham. Jamestown Revival , Sold out
– Paramount
 
Utopia Fest: Brownout, The Deer, Donavan Keith
– Reveille Peak Ranch
 
Bill Carter
– Sam’s Townpoint
 
Natalie Price
– Vista Brewing
 
Aaron McDonnell
– White Horse
 
Manzy Lowry
– Black’s BBQ San Marcos
 
6:00 pm Oscar Ornelas
– Skylark Lounge
 
David Touchton
– Infamous Brewing
 
Big Cedar Fever
– Roselia Coffee Company
 
Warren Hood
– 04 Center
 
MorningStar
– Dally’s Down Under
 
Slim Bawb and Fabulous Stumpgrinders
– Happy Cows
 
D-Soul Davis
– The Railhouse
 
6:00 pm Denny Freeman
– Saxon
 
9:00 pm Latin At Heart
– Saxon
 
11:00 pm Hector Ward & The Big Time
– Saxon
 
Augie Meyers
– Sam’s Burger Joint
 

Saturday

November 16th 

  
Cesar Gomez
– Jobell Cafe
 
2:00 pm Tracy Weinberg
7:00 pm Ash, Pope, Inmon, And Burns
– Middleton Brewery
 
Joyce Webb
– Linda’s Fine foods
 
9:00 pm Summer Dean
– Riley’s Tavern
 
Hays City Store
 
1:00 pm Hector Ward & The Big Time
– Devil’s Backbone Tavern
 
3:30 pm Redd Volkaert
– Continental Club.
 
11:15 pm The Rubilators
– Continental Club
 
8:00 pm W C Clark’s 80th Birthday Party
10:00 pm Jason Eady And Courtney Patton
– Saxon
 
1:00 pm Juliann Banks
– Gruene Hall
 
9:00 pm Drive-By Truckers OA Jay Gonzalez
– Gruene Hall
 
Jason Allen
– Mercer Street
 
Peace Pipe Prophet
– Cheatham Street Warehouse
 
6:00 pm Miss Lavelle White
– C-Boys.
 
10:30 pm LeRoi Brothers
– C-Boys
 
Randall King
– Buck’s Backyard
 
Ray Prim
– Geraldine’s
 
Robert Ellis
– Stubbs
 
Cory Morrow, Deanna Wheeler
– Haute Spot
 
Braydon Zink
– Hudson’s On Mercer
 
Tommy Rebel And the Righteous
– Maggie Mae’s
 
Milktoast Millie & The Scabby Knees
– Mary Moore Searight Park
 
Utopia Fest: Shakey Graves, Son Volt, Jackie Venson
– Reveille Peak Ranch
 
Shinyribs
– Sam’s Townpoint
 
John Baumann, Rosie Flores, Willy McGee
– Ski Shores Cafe
 
8:00 pm The Reverent Few
– The Skylark Lounge
 
Ty Curtis
– Thicket
 
White Ghost Shivers
– Threadgills
 
FlecHaus
– Whip In
 
Doug Kent
– Hondo’s On Main
 
Troy Stone And The Spent Shells
– McAdoos
 
Chubby Knuckle Choir
– Copper Shot Distillery
 
Ruben Ramos
– Scottish Rite Theater
 
Two Tons Of Steel
– Fischer Dancehall
 
Jelly Ellington
– Moontower Saloon
 
Jon Wolfe
– Cowboys Dancehall
 
Cold Jackets
– Stay Gold
 
Tomar and The FCs
– Symphony Square
 
David Beck’s Tejano Weekend
– Blue Bonnet Palace
 
 

Sunday

November 17th

 
6:00 pm Braydon Zink
– Hays City Store
 
11:00 am Purgatory players
– Backstage at El Mercado
 
3:30 pm Marshall Hood 
7:00 pm Heybale
10:30 pm Willie Pipkin & Friends With Bubba McCoy
– Continental Club
 
1:00 pm Toni Price & Friends
– Devil’s Backbone
 
10:00 am Boss Street Brass Band
– Bangers
 
5:30 pm Ulla Night Of The Irish Invasion
7:30 pm The Resentments
– Saxon
 
Julie Nolen
– Skull Mechanix Brewing
 
3:00 pm Marvin Dykhuis
– Mercer Street Dancehall
 
3:00 pm Bluegrass Sunday with Gerry Burns
– Middleton Brewery
 
Ana Popovic With Miss Lavelle White
– Antone’s
 
12:00 pm Hacienda Brothers Reunion
– Gruene Hall
 
4:00 pm Andrea Magee Band
– Gruene Hall
 
4:00 pm Georgia Parker
– ABGB
 
12:00 pm Beaumont’s Gospel Supper
– Riley’s Tavern
 
4:00 pm Tessy Lou & Shotgun Stars
– Poodies.
 
10:00 pm Lucas Johnson
– Poodies
 
Pat Green
– Coupland Inn
 
Terry Klein, Hope Dunbar & Emily Herring
– NeWorDeli
 
Big Cedar Fever
– Vista Brewing
 
Jason Eady
– The River House
 
Oscar Ornelas
– Craft Pride
 
12:00 pm Texas KGB
– Neighbors
 
6:00 pm Nichole Wagner
– Neighbors
 
Colin Gilmore & Nicolette Good EP Release
– Cosmic Coffee + Beer Garden

 

Monday

November 18th

 
5:30 Christine Albert, And guests
– Backstage at El Mercado
 
Chis Gage
– Donn’s Depot
 
7:30 pm Open Mic w/ Kacy Crowley
– Cactus Cafe
 
David Touchton
– Giddy Ups
 
7:00 pm W C Clark
– Hays City Store
 
6:30 pm Andrea Magee’s Girl Jam
– C-Boys
 
Ben Balmer
– Craft Pride
 
6:00 pm Bret Graham
– Gruene Hall
 
6:00 pm Jeff Warren Johnston
– One 2 One
 
8:00 pm Texas KGB
– One 2 One
 
10:00 pm Andy Macintyre
– One 2 One.
 
6:00 pm Hoody & The Wolves
– Saxon
 
8:30 pm Lonelyland
– Saxon
 
Katherine Legendre
– White Horse
 
6:30 pm George Ensle & David Lee
– Poodies
 
Juliet McConkey
– Rustic Tap
 
Sophia Johnson
– Sam’s Burger Joint
 
10:00 pm Red On Yellow.
– Antone’s
 
6:30 pm Peterson Bros
10:15 pm Dale Watson & His Lone Stars
– Continental Club

 

Tuesday

November 19th

 
Mumbo Gumbo
– Linda’s Fine Foods
 
Durawa With Little Jewford
– Backstage at El Mercado
 
8:30 pm James McMurtry
– Continental Club Gallery
 
Warren Hood
– Cosmic Coffee + Beer Garden
 
6 pm Bill Carter & Friend
– Hays City Store
 
Barrellhouse Tuesday Featuring Emily Gimble
– Devil’s Backbone Tavern
 
Alice Spencer
– The Townsend
 
6 pm David Grissom
– Saxon
 
8 pm Shawn Pander
– Saxon
 
10 pm The Last Jimenez
– Saxon.
 
6:30 pm Whitney Rose
– Continental Club
 
6 pm Josh Grider And Drew Kennedy
– Gruene Hall
 
7:30 pm George DeVore
– Poodies.
 
Boss Street Brass Band
– Elephant Room
 
Grouchy Like Riley
– Evangeline Cafe
 
Austin Blues Society 2019 Awards With W C Clark, Oscar Ornelas And More
– Antone’s
 
Folk Family Revival
– Sam’s Townpoint
 

Wednesday

November 20th

 
9:00 pm Kent Finlay’s Songwriters Circle
– Cheatham Street Warehouse
 
John Inmon & Guests
– Backstage @ ElMercado
 
6:30 pm Alan Haynes
– One 2 One
 
9:30 pm Matt Hubbard Trio
– C-Boys
 
8:00 pm Julie Nolen’s Song Swap With Brandon Luedtke
– Rustic Tap
 
Marghi Allen
– Sam’s Townpoint
 
Mau Mau Chaplains
– Flamingo Cantina
 
Open Mic with Billy Roy Of The Mismatch
– Phoenix Saloon
 
Mike Ethan Messick
– Riley’s Tavern
 
6:30 pm Tom Ben Lindley
– Continental Club
 
9:45 pm William Harries Graham
10:30 pm Jon Dee Graham
12:00 am James McMurtry
– Continental Club
 
8:30 pm Blue Moon Jazz Quartet featuring Rosie Flores
– Continental Club Gallery.
 
Shawnee Kilgore & Raina Rose
– Threadgills
 
Peterson Brothers
– Far Out Lounge
 
Floyd Dominino & Redd Volkaert
The Peacemakers
– Evangeline Cafe
 
Jennifer Fuentes
– Parker Jazz Club
 
Wyatt Weaver With Rance May
– Pedernales Trading Post
 
7:00 pm The George’s
– Gruene Hall
 
6:30 pm Warren Hood
– ABGB
 
6:00 pm Bill Kirchen
8:00 pm Guy Forsyth & Jeska Bailey
– Saxon
 
Incubus
– Moody Theater
 
Peter Case
– Cactus Cafe
 
Bluegrass Night with Dennis Ludiker, Sophia Johnson & Georgia Parker
– Easy Tiger
 
Carson McHone
– Geraldine’s
 
These Fine Moments
– Penny Lane Bar.
 
The Deer
– Waterloo
 
Paul Eason
– Albert Icehouse
 
5:00 pm W C Clark
– Tavern On Main
 

Follow Us For More Fun!

Call Us For Song Requests!

Join our newsletter for exclusive updates!!!